Published: 17.05.2016

Jazykové centrum pořádá seminář Argumentative Writing in English (Úvod do akademického psaní v angličtině) pro studenty magisterských a doktorských programů. Dvoudenní seminář proběhne ve dnech 13. – 14. června 2016 pod vedením Mgr. Petra Kose, Ph.D. z JČU v Českých Budějovicích.

Místo konání a časový rozvrh budou zveřejněny v červnu.

Zájemci se mohou registrovat prostřednictvím e-mailu na jitka.hlouskova@upce.cz do 5. 6. 2016 (kapacita semináře 14 osob).

Kontaktní osoba: PhDr. Jitka Hloušková, Ph.D., Jazykové centrum

Seminar Argumentative Writing in English

The Language Centre is preparing a seminar Argumentative Writing in English for students of Masters´ and Ph.D. programmes. The two-day seminar will be held on 13th and 14th June, 2016 and will be given by Mgr. Petr Kos, Ph.D. from the University of South Bohemia in Ceske Budejovice.

Venue and times will be specified later.

Please register for the seminar by sending an e-mail to jitka.hlouskova@upce.cz no later than 5th June, 2016 (max number of participants: 14).

Contact person:  Jitka Hlouskova, Ph.D., Language Centre