Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

Published: 11.12.2023

Vážené kolegyně, vážení kolegové, 

milé studentky, milí studenti

Univerzitě Pardubice a jejímu rektorovi záleží na komunikaci, proto vás i tento akademický rok zveme na pravidelná setkání a chaty.

Přijďte v pondělí 18. prosince na setkání s rektorem a ptejte se na vše, co vás v souvislosti s univerzitou zajímá. 

Od 14:00 do 15:00 bude rektor odpovídat na vaše otázky v bistru LABORKA, na Fakultě chemicko-technologické. 

Využijte příležitosti a potkejte se s rektorem UPCE. 

Na setkání s vámi se těší
prof. Libor Čapek, rektor Univerzity Pardubice

Published: 12.07.2023

UPCE vítá nové studenty. Už na několika fakultách Univerzity Pardubice se zapsali ke studiu noví vysokoškoláci.  

Vítáme nové prváky na naší univerzitě a přejeme úspěšné studium! Semestr odstartujeme akcí Příliv nejen pro prváky, ale pro všechny studenty a studentky v úterý 26. září přímo v kampusu UPCE.

Published: 08.12.2022

Do německého Ambergu vyjeli v uplynulých dnech studenti tří fakult Univerzity Pardubice. Studentům se představují budoucí perspektivy i kariérní příležitosti a cesta je důležitá také pro výuku jazyků.

Studijní cestu na partnerskou vysokou školu OTH Amberg-Weiden absolvovali studentky a studenti z Dopravní fakulty Jana Pernera, Fakulty ekonomicko-správní a Fakulty chemicko-technologické na konci listopadu s podporou Jazykového centra a projektu Blick über die Grenze - Zukunftsperspektiven und Karrieremöglichkeiten in Bayern und Tschechien“.

k obnovení studentských výměn se univerzita vrací po odeznění celosvětové pandemie. Osobní setkání studentů by mělo vyvážit pokles česky se učících studentů na německé vysoké škole a německy se učících studentů na Univerzitě Pardubice. K tomu se využívá program krátkodobých studijních cest studentů UPCE do Ambergu a Weidenu doplněný o nová témata.

Studentům se představují budoucí perspektivy a kariérní příležitosti nejen v příhraničních regionech. Součástí programu je kromě výuky i nácvik praktických dovedností jako například správná formulace žádosti o místo a životopisu. Spolu s informacemi o pobytech Erasmus na bavorských univerzitách, návštěvou kariérního centra, prohlídkou regionální firmy a v neposlední řadě komunikací v německém jazyce a poznáváním interkulturních rozdílů obou sousedních zemí je studijní cesta jedním z důležitých faktorů při výuce cizích jazyků na UPCE.

Vysoká škola OTH Amberg-Weiden spolupracuje s Jazykovým centrem Univerzity Pardubice již několik let. V letech 2018 a 2019 se uskutečnily exkurze studentů obou vysokoškolských institucí, v roce 2019 byla uzavřena smlouva programu Erasmus a v akademickém roce 2022/23 je OTH Amberg-Weiden také partnerem Univerzity Pardubice v programu „Erasmus+ Blended Intensive Programme Staff Training“.

Projekt byl podán v rámci dotačního programu „Bavorsko-české akademické projekty 2022“ u BTHA (Bayerisch-Tschechische Hochschulagentur), úspěšně schválen a poskytne tak finance pro obě partnerské instituce.

Published: 09.08.2022

Od 11. července do 5. srpna se skupina 26 ukrajinských uprchlíků zúčastnila čtyřtýdenního intenzivního kurzu češtiny, který nabízí Jazykové centrum Univerzity Pardubice za podpory Pardubického kraje a Úřadu práce. Cílem výuky bylo pomoci jim orientovat se v každodenním životě v České republice a osvojit si slovní zásobu témat, jako jsou zaměstnání a práce, ubytování a pronájem domu, dovolená a nákup letenek, každodenní povinnosti, vzhled, oblečení a slavné osobnosti z Pardubic a České republiky.

Poslední den výuky se k pracovníkům Jazykového centra připojil prorektor pro vzdělávání a kvalitu doc. Mgr. Pavel Panoch, Ph.D., kdy při slavnostním zakončení účastníci obdrželi osvědčení o absolvování kurzu. Absolventi ocenili vstřícnou a pozitivní atmosféru při výuce.

Published: 08.06.2022

Z Kyjeva do Čech utekly v prvních dnech války vysokoškolské pedagožky Halyna a Katja. Obě učily na tamních univerzitách a před třemi roky byly společně v Praze na konferenci o distančním vzdělávání. Tam se seznámily s českými kolegy, a i díky tomu se jim povedlo získat práci na pardubické univerzitě. Jedna z tamních vyučujících jim poskytla byt přímo ve městě. Jak obě říkají, Češi se o ně postarali tak, že jim nic nechybí. Nic kromě vlasti.

Poslechněte si jejich příběh

„Když přijde čas se rozhodnout, prostě si vezmeš jen ty nejdůležitější věci: dokumenty a nějaké peníze a to je všechno,“ říká Radiožurnálu dvaačtyřicetiletá Halyna a vysvětluje, že nic jiného není důležité. „Materiální věci nejsou důležité, pouze mezilidské vztahy a to je všechno…,“ dodává žena.

Obě ženy přijely s minimem věcí. „Každá z nich měla doslova jenom jeden malý baťoh,“ říká Markéta Denksteinová, která jim nejen nabídla byt, ale s pomocí přátel sehnala pro Halynu a Katju oblečení, jídlo do začátku a hlavně práci.

„Byl to náš způsob boje proti válce,“ komentuje svou pomoc Denksteinová. Ženy si nepředstavovaly, že tu hned začnou bydlet a pracovat.

„Neočekávaly jsme nic a překvapilo nás, jak moc se nám každý snažil pomoct a jak jsou tu lidé přátelští,“ sděluje Halyna.

Terapie a pomoc

Halynina kolegyně Katja přijela s dcerou Mášou, její muž pracuje v armádě a zůstal v Kyjevě.

Právě čtrnáctiletá Máša nese celou situaci nejhůř, nechce přijmout, že je omezená, nejistota ji rozčiluje a cítí se bezvýchodně.

Ke Katje se však dostala reportáž o ukrajinské psycholožce, která pracuje v Chrudimi. Propojit je bylo otázkou pár telefonátů a Máša tak našla terapii a pomoc. 

„Skvělé je hlavně to, že Máša může s psycholožkou mluvit v ukrajinštině, to jí pomáhá,“ říká Katja s úsměvem i přes těžké téma rozhovoru.

„Když přemýšlím o všem, co jsme dosud překonaly, jsem šťastná, protože jsme naživu a máme mnohem víc než ostatní Ukrajinci,“ vysvětluje Katja.

Obě ženy se chtějí vrátit hned, jak to bude možné, ale s univerzitou by rády spolupracovaly i v budoucnu. „Čeští lidé jsou fantastičtí,“ zdůrazňuje Halyna, která si myslí, že se Češi podceňují.

Článek je se svolením převzatý z irozhlas.cz 

Published: 18.05.2022

Čeština pro ukrajinské uprchlíky je nyní v plném proudu! Jazykové centrum UPCE  dokončuje semestrální kurzy češtiny pro Ukrajince.

Již třetí týden také probíhá intenzivní kurz, ve kterém se účastníci seznamují s jazykem i českým prostředím. Intenzivní čtyřtýdenní kurz češtiny poběží také v létě od 11.7. do 5. 8.2022. Jsme rádi, že můžeme pomoci!

Published: 17.02.2020

Mezinárodní certifikát z ruského jazyka

Jazykové centrum Univerzity Pardubice ve spolupráci s Ruským střediskem vědy a kultury (RSVK) v Praze nabízí možnost získat mezinárodní certifikát z ruského jazyka.

Zkouška se koná v RSVK v Praze.

Zkouška se skládá z následujících částí:

  • gramatika, slovní zásoba (výběr z možností a,b,c)
  • čtení s porozuměním (výběr z možností)
  • poslech
  • písemný projev
  • ústní projev

Cena za jazykovou úroveň B1 – 2200,- Kč (loňské ceny)

                                            B2 – 2400,- Kč

Jazykové centrum organizuje v jarních měsících (březen nebo duben) jednorázový přípravný kurz, v rámci kterého jsou kandidáti seznamováni se způsobem a formátem testování.

Tento kurz trvá 3 vyučovací hodiny, cena: 300,- Kč vč. DPH (za všechny 3 vyuč. hodiny)

Přesné datum a místo konání bývá uveřejněno na webových stránkách UPce během zkouškového období v zimním semestru.

Na vyžádání zasílá garant informace prostřednictvím e-mailu.

Certifikát:

Absolventi zkoušky obdrží certifikát TORFL (TORFL – Test of Russian as a Foreign Language), který stvrzuje dosaženou jazykovou úroveň.

Certifikát a potvrzení, které jsou vydávány podle výsledků testování, nemají promlčovací lhůtu a nezávisle na místě jejich vydání platí shodně na celém území Ruské federace jak pro ruské úřady, tak i organizace v zahraničí.

Garant: Mgr. Radka Švadláková, Ph.D., e-mail  radka.svadlakova@upce.cz , telefon 466 036 566

Mezinárodní zkoušky

Mezinárodní certifikované zkoušky z ruštiny

kurzy@rsvk.cz, tel. 233 370 478

Termíny ve školním roce 2020/2021: 19.11./21.11. 2020, červnový termín zkoušek bude stanoven v lednu 2021.

Для записи на экзамен заполните, пожалуйста, формуляр заявки и пошлите его по адресу kurzy@rsvk.cz

Pro zápis na zkoušku vyplňte prosím formulář přihlášky a pošlete ho nám na adresu kurzy@rsvk.cz

Úroveň zkoušky

Cena zkoušky

Элементарный уровень (ТЭУ/А1)

2800,- Kč

Базовый уровень (ТБУ/А2)

2900,- Kč

Первый сертификационный уровень  (ТРКИ-I/В1)

3100,- Kč

Второй сертификационный уровень (ТРКИ-II/В2)

3600,- Kč

Третий сертификационный уровень (ТРКИ-III/C1)

4100,- Kč

Четвёртый сертификационный уровень (ТРКИ-IV/C2)

4600,- Kč

Published: 30.04.2019

Do zahraničí vyjíždějí studenti nejčastěji s programem Erasmus+. Mnozí z nich se do něj ale nakonec nepřihlásí. Strávit v cizině celý semestr je pro ně dlouhá doba. S Jazykovým centrem ale mohou na návštěvu cizí univerzity vyrazit i na kratší dobu. Zážitky se zhustí do jednoho týdne a napříč celou Evropou.

Anglický Preston, německý Weiden, španělské Alicante, švédská Uppsala nebo třeba Jihoafrická republika. Tam všude se pardubičtí vysokoškoláci podívali a zažili univerzity na vlastní kůži. Program měli přitom nabitý: přednášky a workshopy na cílových univerzitách, exkurze, setkání se zajímavými lidmi nebo práce na projektech v mezinárodních týmech.

„Kdybych někdy měla šanci jet znovu, tak rozhodně pojedu. Bylo to jednoduše úžasné a dalo mi to nový rozhled,“ říká studentka Natálie Farbárová, která se nedávno z takového pobytu vrátila. „Množství nových věcí, znalostí, názorů, kontaktů a vzpomínek získaných během dnů v Prestonu bylo za hranicí mých představ. Vidět jinou univerzitu tak zblízka rozvinulo můj zájem o vzdělání,“ dodává Natálie. Nejúžasnějším zážitkem bylo setkání s Lady Milenou Grenfell-Baines, jednou z tzv. Wintonových dětí, a také s primátorem města Preston.

Povídání se zajímavými lidmi, které studenti běžně nepotkají, patří k mnoha výhodám krátkodobých pobytů. „Studenti mají unikátní možnost poznat jinou univerzitu, zkusit, zda obstojí v cizojazyčném prostředí, porovnat výuku s tím, co znají z domova, a otestovat své komunikační dovednosti,“ popisuje výhody Zuzana Bezdíčková z Jazykového centra. Právě to zaštiťuje program Language and Culture Scheme.

A jak se stát jeho součástí? Stačí se přihlásit do výběrového řízení, napsat motivační dopis a uspět v krátkém pohovoru. „Studenti musí prokázat jazykové schopnosti, a to jak znalost cizího jazyka a komunikativnost, tak schopnost spolupráce s ostatními. Klíčovým aspektem je i dobrá reprezentace naší univerzity,“ vyjmenovává podmínky Zuzana Bezdíčková. V Jazykovém centru studentům ochotně poradí nebo se mohou informovat přímo na jejich webu.

Published: 18.04.2019

Studetni FEI – Vojtěch Kršík, Ondřej Chrbolka, Miroslav Jiránek, Filip Skála a Vojtěch Laňka – se spolu s dalšími pěti studenty UPa v rámci programu Language and Culture Jazykového centra UPa, zúčastnili minulý týden pobytu na švédské Univerzitě Uppsala ve vzdáleném kampusu na malebném ostrově Gotland. Program plný společných přednášek, cvičení a projektů především se švédskými studenty katedry vzdělávání vyústil ve vytvoření pěti krátkých videí na různorodá interkulturní témata. Studenti porovnávali přístup jednotlivých kultur například ke zdravotní či sociální péči, k LGBT komunitě, ke vzdělávání, náboženství a volnočasovým aktivitám. Společně také pronikli do způsobu výuky neortodoxní katedry Game Designu a měli možnost obohatit svůj život o nové zkušenosti. Studenti nejen ve všech aktivitách obstáli, ale svým nadšeným a profesionálním přístupem své kolegy ve Švédsku nadchli. Věříme, že tato zkušenost obohatila studijní porfolio studentů na celý život.

Markéta Denksteinová

Jazykové centrum, UPa

Published: 11.02.2019

Jazykové centrum otevírá pravidelné kurzy německého jazyka pro zaměstnance UPa

Jazykové centrum otevírá pravidelné kurzy německého jazyka pro zaměstnance UPa. Kurzy budou probíhat od 30. 9. do 31.12. 2019. V případě zájmu se prosím přihlaste přes Portál vzdělávání zaměstnanců – zde (při přihlašování do kurzu použijte prosím prohlížeč EXPLORER)

Kontaktní osoba: Mgr. Ilona Bourová